ul. Kinowa 16, 04-017 Warszawa

Ciąg alkoholowy to okres, w którym jednostka angażuje się w nadmierne spożycie alkoholu i doświadcza negatywnych konsekwencji. W kontekście alkoholizmu i innych zaburzeń związanych z używaniem substancji często stosuje się ono do okresów, podczas których picie powoduje znaczne zakłócenie życia użytkownika z powodu utraty kontroli konsumpcji lub zachowania. Istnieje wiele nieporozumień na temat tego, co stanowi ciąg alkoholowy, a niektórzy wierzą, że to nie istnieje. Ten artykuł ma na celu rozwiązywanie tych mitów poprzez badanie, czym jest ciąg alkoholowy i jak można go zidentyfikować.

Zrozumienie, czym jest ciąg alkoholowy 

Ciąg alkoholowy to stan odurzenia, który trwa dłużej niż jeden dzień. Jednak niektóre definicje odnoszą się do zatrucia przez co najmniej 48 godzin.

Jednak czas trwania ciągu alkoholowego zależy od stylu picia uzależnionego i nasilenia alkoholizmu. Zdarzają się przypadki, które utrzymują się tygodniami (a nawet miesiącami). Uzależniony pozostaje wtedy prawie cały czas pijany i traci kontakt z rzeczywistością. 

Skutki uboczne ciągu alkoholowego mogą być bardzo poważne. Ciężkie picie w ciągu kilku dni może powodować obszerne problemy zdrowotne. Wpływ alkoholu na twoją wątrobę jest szczególnie niepokojący, ponieważ musi go metabolizować bez czasu rzeczywistego, aby odzyskać wyzdrowienie.

Najczęstsze efekty obejmują:

 • Mdłości;
 • Nadmierne bicie serca;
 • Wysokie ciśnienie krwi;
 • Odwodnienie;
 • Krótkoterminową utratę pamięci;
 • Zwiększone ryzyko choroby wątroby i choroby serca;
 • Zwiększone ryzyko napaści seksualnej.

Bardziej poważne skutki uboczne ciągu alkoholowego obejmują:

 • Wymioty;
 • Powolne tętno;
 • Niezwykle niską temperaturę ciała;
 • Bladą lub niebieska skórę;
 • Powolne oddychanie.

Jeśli te efekty się pojawią, zadzwoń po pomoc w celu uzyskania pomocy awaryjnej.

Jak powstaje ciąg alkoholowy?

Dlaczego osoba uzależniona nie przestaje pić? Wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi wydaje się, że uzależnia się coraz bardziej, szkodząc sobie i swojej rodzinie. Warto poświęcić chwilę, aby zrozumieć, jak powstaje passa i jakie mechanizmy sprawiają, że trudno ją złamać.

Podobnie, jak samo uzależnienie, mechanizm powstawania ciągów alkoholowych jest bardzo podstępny. Uzależnieni popadają w stan nietrzeźwości i tracą kontrolę nad swoim życiem oraz ilością wypijanego alkoholu. Biorą kolejnego drinka, aby nie dopuścić do spadku poziomu alkoholu we krwi.

Wytrzeźwienie oznacza, że ​​osoba uzależniona musi stawić czoła konsekwencjom i skutkom spożywania alkoholu. To nie tylko objawy odstawienne, ale także długoterminowe skutki, takie jak rozwody, bezrobocie, bezdomność czy poważne problemy zdrowotne.

Pozbawienie uzależnionego alkoholu jest dla niego bardzo nieprzyjemnym i bolesnym przeżyciem, dlatego też robi wszystko, aby takim sytuacjom zapobiec. W przeciwnym razie często doświadcza objawów odstawienia. To właśnie ten mechanizm utrzymuje uzależnionych w długich ciągach alkoholowych. 

Ciąg alkoholowy vs upijanie się 

Ludzie czasami mylą ciąg alkoholowy ze zwykłym upijaniem się czy też piciem do upadłego, jednak nie jest to tym samym. Główną różnicą jest ilość spożywanego alkoholu i ilość czasu, w którym jest spożywany.

Picie do upadłego

Upijanie się, gdy ktoś pije duże ilości alkoholu (5 lub więcej napojów dla mężczyzn i 4 lub więcej dla kobiet) w krótkim czasie, a stężenie alkoholu we krwi jest powyżej limitów prawnych. Ponieważ spożywanie alkoholu dzieje się w krótkim czasie, nie jest to ciąg. Upijanie się nie jest bezpieczne, ale nie jest tak ekstremalne jak ciąg alkoholowy. 

Ciąg alkoholowy 

Ciąg alkoholowy odbywa się przez co najmniej 3 dni, ale może trwać tygodnie. Może wystąpić, ponieważ osoba chce samodzielnie uwzględnić chorobę fizyczną lub psychiczną.

Ciąg alkoholowy a śmierć

Uporczywy alkoholizm w cyklu alkoholowym może spowodować śmierć. Długotrwałe narażenie organizmu na toksyczne substancje znajdujące się w alkoholu może wyniszczyć organizm i doprowadzić do niewydolności wielonarządowej (wątroba, nerki, trzustka). Dodatkowo zwiększona tolerancja organizmu na substancje psychoaktywne powoduje, że należy spożywać coraz więcej alkoholu. Rezultatem tego może być zatrucie alkoholem, którego przyczyną jest przedawkowanie. Taka sytuacja stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osoby uzależnionej, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. 

Wewnętrzna potrzeba picia jest przyczyną silnego uzależnienia psychicznego, przez co pacjenci tracą kontrolę nad piciem. Przerwanie cyklu obarczone jest przykrymi konsekwencjami psychosomatycznymi, przez co osoba uzależniona nie ma możliwości samodzielnego uporania się z problemami alkoholowymi. Jak zatem wyjść z alkoholizmu? Kluczowym czynnikiem jest przekonanie pacjenta o potrzebie detoksykacji i leczenia uzależnień. To Twoja jedyna szansa na odzyskanie kontroli nad swoim życiem i zakończenie nałogu. 

Przerwanie ciągu alkoholowego 

Sposobem na zerwanie z alkoholizmem jest detoks. Jest to proces detoksykacji organizmu z alkoholu w warunkach bezpiecznych dla pacjenta, a także pierwszy krok w walce z alkoholizmem.

Celem detoksykacji jest usunięcie z organizmu osoby uzależnionej wszystkich toksycznych związków powstałych w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu. Bardzo ważne jest również uzupełnianie poziomu elektrolitów podczas detoksu. Picie alkoholu może bardzo łatwo odwodnić organizm. Podczas profesjonalnej detoksykacji pacjentom podaje się dożylnie wodę pitną, glukozę i witaminę B6. Leczenie obejmuje również leki przeciwwymiotne, uspokajające i zmniejszające napięcie mięśni oraz zapobiegające padaczce.

Warto pamiętać, że odpowiednio przeprowadzony detoks jest kluczem do skutecznego przerwania cyklu alkoholowego i rozpoczęcia leczenia uzależnień. Zaleca się detoksykację w poradni lub ośrodku leczenia uzależnień. Przy medycznym monitorowaniu stanu chorego detoksykacja jest bezpieczna i przebiega zgodnie z planem. 

Sama detoksykacja nie pomoże jednak w leczeniu alkoholizmu. To dopiero pierwszy krok. Po detoksykacji wymagane jest wsparcie psychoterapeuty. Psychoterapia alkoholizmu pełni funkcję wspomagającą i rekonstrukcyjną.

Pacjenci w trakcie psychoterapii mogą być dodatkowo wspomagani lekami promującymi tolerancję na alkohol i zmniejszającymi powikłania psychiczne lub fizyczne. Mogą także skorzystać z pomocy wszywki alkoholowej, która wywołuje negatywne skutki uboczne po napiciu się alkoholu. Jest ona więc terapią awersyjną i jest najbardziej skuteczna w połączeniu z innymi metodami leczenia. Działa przez około rok czasu. 

Kiedy uzyskać pomoc

Jeśli Twoja sesja ciągłego picia pójdzie źle, możesz w końcu popełnić lub być ofiarą napadu, niszczenie mienia lub obudzenia się w więzieniu, być może z niewielką pamięcią o tym, co się wydarzyło.

Trzydniowy ciąg, który powoduje brak pracy lub uchylenie innych obowiązków, może być szczególnie destrukcyjny dla twojej reputacji. Może to być pobudka dla innych, że masz problem z piciem i możesz wkrótce trafić na dno.