ul. Kinowa 16, 04-017 Warszawa

Alkohol w naszej kulturze towarzyszy nam od najmłodszych lat. Obecny jest na imprezach rodzinny, spotkaniach towarzyskich czy biznesowych. Wysoka kultura spożywania alkoholu w naszym kraju przyzwala na bardzo wiele. Nikogo nie dziwi widok tego trunku w bardzo wielu miejscach. Jest to substancja psychoaktywna, która jest stosunkowo tania i bardzo łatwo dostępna. Bardzo ciężko odróżnić jest towarzyskie picie alkoholu od spożywania go nałogowo. Substancja ta pomaga nam się rozluźnić, dobrze bawić, dodaje odwagi i pozwala szybciej zasnąć… Jednak kiedy sięgamy po niego bardzo często lub coraz częściej powinno wzbudzić to nasze obawy. Warto już wtedy udać się po pomoc do specjalisty. 

Kiedy zaczyna się choroba alkoholowa?

Należy pamiętać o tym, że nie ma jednej bezpiecznej dawki alkoholu dla wszystkich. Niektórzy uzależniają się bardzo szybko u innych zaś ten proces trwa zdecydowanie dłużej. Niektórzy uzależniają się po wielu litrach wypitego alkoholu a inni już po jednym kieliszku. Podobnie sytuacja wygląda podczas normalnego spożywania alkoholu. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu po której następnego dnia nie będzie doskwierał nam kac. Rozwój choroby alkoholowy zależny jest od indywidualnych cech jednostki. 

Dlaczego w Polsce jest kultura picia alkoholu?

W Polsce alkohol jest bardzo łatwo dostępny. Jego cena jest stosunkowo niska. Każdy ma dostęp do bardzo szerokiej gamy tej używki. Według badań aż 84% dorosłych spożywa alkohol. Najczęstszym alkoholem jest piwo. Najchętniej i najczęściej alkohol pijemy w domu. W naszej kulturze nie potrzebna jest specjalna okazja, aby spożywać alkohol. Substancja ta spożywana jest w celu zrelaksowania się, odprężenia po ciężkim dniu. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jeżeli robimy to z umiarem. Jednak jeżeli pijemy coraz więcej i częściej to wtedy pojawia się już problem, który może przerodzić się w poważną chorobę alkoholową. Im częściej dostarczamy alkohol do organizmu, tym bardziej nasze ciało przyzwyczaja się do tej substancji. Oznacza to, że wzrasta tolerancja organizmu na alkohol, a co za tym idzie, aby poczuć upragniony stan upojenia alkoholowego musimy wypić coraz większą ilość alkoholu. 

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od alkoholu?

choroba alkoholowa jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna. Oznacza to, że jej rozwój może skutkować śmiercią jednostki. Możliwe jest osiągnięcie wieloletniego stanu abstynencji, jednak osoba uzależniona już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Uzależnienie od alkoholu wiąże się z bardzo silną wręcz natrętna potrzebą spożywania alkoholu. Każda osoba uzależniona od tej substancji odczuwa silny niepokój i rozdrażnienie, które spowodowane są głodem alkoholowym. W momencie, w którym osoba uzależniona wytrzeźwieje lub nagle odstawi alkohol może doświadczać silnych i nieprzyjemnych dolegliwości alkoholowego zespołu odstawiennego. 

Pierwsze objawy choroby alkoholowej bardzo ciężko wychwycić. Początkowo picie towarzyskie i nałogowe praktycznie niczym się nie różnią. Odrębności zauwazalne sa wraz z rozwojem choroby. Osoba uzależniona w pierwszej fazie choroby nie pije alkoholu w samotności. Coraz częściej poszukuje okazji do spożywania alkoholu. Są nimi częste imprezy, spotkania towarzyskie i inne. Osoba ta powoli rezygnuje ze swoich pasji i zainteresowań na rzecz alkoholu. Najczęściej osoba uzależniona od alkoholu nie widzi własnego problemu. Bardzo często wypiera tę myśl i tłumaczy własne picie. “Przecież wszyscy piją”, “pije zeby się zrelaksować”, “to tylko lampka wina do kolacji” itp. O problemie uzależnienia od alkoholu można mówić wtedy, gdy alkohol traktowany jest jako lek na całe zło świata. Jednostka sięga po alkohol bo miała zły dzień, bo jest zła, bo jest zmęczona, bo nie może zasnąć, bo w pracy ma problemy … Lista ta może być bardzo długa. Alkohol pozwala choć na chwilę zapomnieć o problemach jednak nie naprawia ich. 

Jakie są fazy rozwoju choroby alkoholowej?

Należy pamiętać, że rozwój choroby alkoholowej to proces. Wyróżnia się cztery fazy choroby alkoholowej. 

  1. prealkoholowa
  2. ostrzegawcza
  3. krytyczna
  4. przewlekła

Każda z nich charakteryzuje się większą ilością objawów uzależniania od alkoholu. Objawy te wraz z rozwojem choroby nasilają się. Dzięki temu, że choroba ta rozwija się stopniowo, nie ujawnia się ona nagle. Zdecydowanie utrudnia to uświadomienie sobie własnego problemu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia choroby alkoholowej. Należy pamiętać, że rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej można dokonać na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Im szybciej podjęta zostanie terapia leczenia uzależnień tym łatwiej pacjentowi będzie zrezygnować z alkoholu co pozwoli na zachowanie zdrowia i własnego życia. 

Czy jest coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu?

Sięgając po alkohol należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich częste spożywanie alkoholu dawno już przestało być bezpieczne i bardzo mało dzieli ich od uzależnienia od alkoholu. Wiele osób żyje  tak, aby na pozór kontrolować swoje uzależnienie. Mowa tutaj o wysokofunkcjonujących alkoholikach oraz weekendowych alkoholikach. Osoby te nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, jednak ich życie podporządkowane jest pod alkohol. 

Osoby te bardzo często chodzą do pracy, opiekują się rodziną, zarabiają bardzo dużo, jednak w weekendy muszą sięgnąć po alkohol w bardzo dużych ilościach. To często osoby, które piastują bardzo wysokie stanowiska, mają szacunek społeczny czy są bardzo dobrze wykształcone. Należy pamiętać, że uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci, statusu materialnego, pochodzenia czy wykształcenia. 

Jakie kroki podjąć, gdy podejrzewasz u siebie chorobę alkoholową?

Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która wymaga pomocy specjalistów. Jedną z możliwości jest rozpoczęcie terapii leczenia uzależnień. W Polsce terapia ta dostępna jest w placówkach publicznych jak i prywatnych. Aby podjąć bezpłatne leczenie choroby alkoholowej należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub wraz ze skierowanie od lekarza internisty, lekarza psychiatry czy lekarza pierwszego kontaktu, do ośrodka leczenia uzależnień. Darmowe leczenie choroby alkoholowej dostępne jest dla wszystkich obywateli, niezależnie od tego czy posiadają ubezpieczenie zdrowotne czy też nie. 

Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie wszywki alkoholowej. Pomaga ona wytrwać w trzeźwości i nie sięgać po alkohol. Dzięki swojemu działaniu wzbudza wśród osób uzależnionych lęk przed alkoholem oraz wstręt do tej substancji. Spożycie alkoholu podczas terapii Esperalem powoduje doświadczenie bardzo silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego takich jak ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, zawroty głowy, skoki ciśnienia, kołatanie serca, duszności i inne. Objawy te występują już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Utrzymywać mogą się do kilkunastu godzin od konsumpcji alkoholu.