ul. Kinowa 16, 04-017 Warszawa

Wśród społeczeństwa panuje ogólny stereotyp, że kobiety, które piją alkohol najczęściej są rozwiązłe i często popadają w romanse. Prawdą jest, że niewielka ilość alkoholu potrafi ośmielić i pozwala na wykonanie pierwszego kroku. Zdarza się, że kobiety sięgają po alkohol, by przekroczyć postawioną sobie granicę i odważyć się na śmielsze czynności seksualne, jednak czy alkohol zawsze wiąże się z bogatym i fantazyjnym życiem seksualnym u płci pięknej?

Wpływ alkoholu na pobudzenie seksualne kobiet

Czy będąc pod wspływem alkoholu szybciej lądujemy w łóżku? Z obserwacji ekspertów wynika, że alkohol zdecydowanie zwiększa pożądanie, czego skutkiem jest szybsze podjęcie decyzji o zdecydowaniu się na akt seksualny. Jest to jednak wpływ tylko na nasz umysł, gdyż fizjologicznie niezależnie od płci, alkohol osłabia nasze reakcje seksualne i odczucia fizyczne.

Warto również wspomnieć, że te dwie reakcje są od siebie zależne odwrotnie proporcjonalnie. W przypadku kobiet, im więcej wypije ona alkoholu, tym bardziej wydaje się jej, że jest podniecona, ale jej reakcje seksualne są słabsze i odczuwa mniej przyjemności z seksu. W efekcie, kobieta zamiast odczuwać satysfakcję, frustruje się, co nie jest dobre dla jej zdrowia psychicznego. 

Okazuje się, że największą zależność między spożywaniem alkoholu, a pozytywnymi odczuciami emocjonalnymi i fizycznymi w trakcie seksu oraz brakiem zahamowań wykazują osoby uzależnione od alkoholu.

Efekt piękniejszej i syndrom przystojniejszego

Wykazano, że obie płci postrzegają drugą osobę jako bardziej atrakcyjną po spożyciu alkoholu. U mężczyzn doznania te są jednak silniejsze i trwają dłużej, ze względu na fakt, iż oceniają oni atrakcyjność na podstawie symetrii twarzy oraz proporcji sylwetki. W trakcie upojenia alkoholowego postrzeganie rzeczywistości jest zaburzone, przez co druga osoba wydaje się być bardziej atrakcyjna. Takie postrzeganie doprowadza do tego, że zaczynają podrywać kobiety, na które normalnie nie zwróciliby uwagi.

W 2008 roku zostało przeprowadzone badanie, które miało na celu potwierdzenia tego stereotypu. Poproszono grupę ludzi, by oceniła atrakcyjność innych na trzeźwo oraz po kilku drinkach. Okazało się, że oceny te różniły się od siebie drastycznie, a mężczyźni dłużej postrzegali kobiety, jako bardziej atrakcyjne, niż kobiety postrzegały mężczyzn.

Wpływ alkoholu na zachowania seksualne kobiet, w tym ryzykowne zachowania seksualne

W przypadku zahamowań lub braku zahamowań do seksu po spożyciu alkoholu, nie ma jednoznacznych wyników przeprowadzanych badań. Część kobiet, faktycznie potwierdza mniejsze zahamowania do zachowań seksualnych oraz do przygodnego seksu w stanie upojenia alkoholowego. Jednak podobna grupa kobiet deklaruje, że to właśnie po wypiciu alkoholu ma większe opory przed pójściem do łóżka niż na trzeźwo.

W dużej mierze zależne jest to od relacji, w której kobieta obecnie się znajduje. W stałych związkach znacznie rzadziej dochodzi do zbliżenia po wypiciu alkoholu, natomiast kobiety, które nie pozostają w żadnych formalnych związkach częściej decydują się na jednorazowy i niewiążący seks właśnie po wypiciu alkoholu.

W związku ze wzmożoną aktywnością seksualną pod wpływem upojenia alkoholowego, kobiety częściej chorują na choroby przekazywane drogą płciową.

Wpływ picia alkoholu na zaburzenia seksualne doświadczane przez kobiety

Z badań jednego z polskich ekspertów w sprawie seksuologi wynika, że aż połowa kobiet, które uzależnione są od alkoholu, cierpią na zaburzenia na tle seksualnym. Najczęściej są to anorgazmia, pochwica oraz hipolibidemia (oziębłość seksualna), a więc choroby czyniące zbliżenie seksualne nieprzyjemnym. Do chorób fizycznych związanych z zaburzeniami seksualnymi dochodzą również zaburzenia natury psychicznej. Zaliczamy do nich między innymi lęki seksualne, zaburzenia identyfikacji z rolą płciową, niska samoocena czy stałe konflikty partnerskie na tle seksualnym.

Niemal niemożliwe do wykrycia jest jednak, którego z zaburzeń kobieta doznała w pierwszej kolejności – zaburzeń seksualnych czy alkoholizmu. Dość często kobiety zgłaszają problemy z seksem jeszcze przed powstaniem nałogu alkoholowego. Ma to związek z ciągłymi niepowodzeniami na tle seksualnym oraz z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, takimi jak molestowanie czy gwałt.

Zdecydowanie częściej, kobiety, które nadużywają alkoholu dopada choroba o nazwie atrofia jajników. Ma to wpływ na ich poczucie własnej wartości oraz seksualność.

Alkohol jako czynnik ryzyka seksualnej wiktymizacji kobiet

Spożywanie alkoholu jest przyczyną wielu wypadków oraz powstawania zaburzeń psychicznych czy myśli samobójczych. Alkohol jest również czynnikiem, który powoduje, że osoba pod wpływem jest bardziej narażona na stanie się ofiarą przemocy. Mówimy tu o zjawisku wiktymizacji. Znacznie częściej to zjawisko dopada kobiety, gdyż są one wybierane na ofiary swoich oprawców, właśnie ze względu na to, że są pod wpływem alkoholu.

Kobiety, które nadużywają alkoholu znacznie częściej padają ofiarą wykorzystywań seksualnych. Szacuje się, że nawet 75% kobiet uzależnionych od alkoholu choć raz padło ofiarą przemocy seksualnej! Zatrważające jest to, że łagodniej oceniamy oprawców, którzy dopuścili się napaści na tle seksualnym, gdy ofiara znajdowała się pod wpływem alkoholu. Jesteśmy mniej skłonni nazwać napaść gwałtem, gdy dowiadujemy się, że ofiara wcześniej spożyła alkohol. 

Jeśli chodzi o mężczyzn…

Spożywanie alkoholu nie jest bez znaczenia, również jeśli chodzi o mężczyzn. Alkohol wypity w nadmiarze może powodować problemy ze wzwodem oraz utrzymaniem erekcji oraz orgazmem. Nadmierne spożycie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a to w wątrobie właśnie produkowany jest męski hormon testosteron, odpowiedzialny między innymi za popęd seksualny u mężczyzn. Dodatkowo, alkohol upośledza pracę serca i zmniejsza natlenienie organizmu, przez co stężenie testosteronu maleje jeszcze bardziej. W wyniku tych zaburzeń mężczyzna ma problemy z erekcją oraz wytryskiem. Do penisa nie dopływa wystarczająca ilość krwi, by stał się odpowiednio sztywny i nie opadał.

Ile może pić kobieta, ile mężczyzna, by seks cieszył?

Uczeni zajmujący się badaniami nad naszą seksualnością twierdzą, że aby alkohol nie powodował nieprzyjemnych doświadczeń związanych z życiem seksualnym, należy wyznaczyć sobie odpowiedni limit wypitego alkoholu.

W przypadku mężczyzn bezpieczną ilością są przeważnie dwa drinki, jeżeli zaś mówimy o paniach, jest to jeden drink wypity w ciągu wieczoru. Takie ilości nie zaburzą znacząco funkcjonowania naszego organizmu, przez co w dalszym ciągu będziemy mogli czerpać przyjemność z seksu.

Kobiety, które piją codziennie mają wyższe libido

Naukowcy udowodnili również, że kobiety, które piją regularnie lampkę wina mają podwyższone libido i częściej uprawiają seks. Należy pamiętać, że mówimy tutaj o niewielkiej ilości spożytego alkoholu, kobiety, które nadużywają alkoholu najczęściej mają zmniejszone libido, nie czerpią przyjemności ze zbliżeń seksualnych, podczas stosunku bywają nieobecne i oziębłe.

Co to wszystko oznacza?

Gdy alkohol jest tylko niezobowiązującym dodatkiem do zbliżenia seksualnego, obie płci mogą czerpać pełną radość z seksu. Jednak w momencie, gdy alkohol staje się przykrą koniecznością, powoduje również to, że zaczynamy kojarzyć seks z czymś nieprzyjemnym i możemy zacząć go unikać, popadając równocześnie na różne zaburzenia natury psychicznej.

Pamiętajmy zatem, że wszystko jest dla ludzi, jednak należy przestrzegać pewnego umiaru.