ul. Kinowa 16, 04-017 Warszawa

Wszystko może stać się źródłem rozwoju nałogu, a współczesny świat charakteryzuje się niemal nieskończoną liczbą pokus. Wszystkie uzależnienia mają jednak cechy wspólne, niezależnie od tego, czy dotyczą alkoholizmu, nikotynizmu, czy hazardu. Przede wszystkim destrukcyjnie wpływa na funkcjonowanie człowieka w aspekcie jego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, a także odciskając negatywne piętno na jego myślach i zachowaniu. Niestety, ze względu na podstępność i skalę zniszczeń, uzależnienie od substancji psychoaktywnych może prowadzić nawet do trwałej utraty zdrowia, jak i do śmierci. Warto zauważyć, że coraz więcej środowisk zajmujących się dziećmi i młodzieżą wskazują na pojawianie się symptomów uzależnienia wśród osób nieletnich. Na szczęście istnieją sposoby na wyjście z uzależnienia, aczkolwiek jest to bardzo trudne, uciążliwe i wymaga wiele samozaparcia. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka uzależnień, działania edukacyjne, a także poznanie mechanizmów, przyczyn, jak i skutków nałogów. Kompleksowe działania, prowadzone wielotorowo, są jedyną możliwością na zmniejszenie ilości osób uzależnionych. Często  porównuje się alkoholizm, jak i każde inne uzależnienie, do krzyku. Człowiek krzyczy, bo jest mu źle, coś go boli. Z chorobą alkoholową jest podobnie. Dana osoba zaczyna sięgać po napoje procentowe, bo źle się z czymś czuje, jest to oznaką pewnego dyskomfortu, bólu, nad którym nie panuje i z którym nie umie sobie poradzić w inny sposób. Niestety ten sposób prowadzi donikąd, generuje jedynie większe problemy i sieje zniszczenie. Warto jednak mieć na względzie, że nieważne na jakim etapie uzależnienia znajduje się dana osoba, z każdej sytuacji jest wyjście i szansa na odbudowanie tego, co się straciło. Wystarczy sięgnąć po pomoc, przyznać się przed samym sobą, że jest się alkoholikiem.

Alkoholizm jest do pokonania

W naszym kraju stale odsetek osób uzależnionych od różnych substancji psychoaktywnych jest wysoki. Szczególnie dużo osób wykazuje zachowania ryzykowne w stosunku do alkoholu. Należy zwrócić uwagę, że na choroba alkoholowa może być różny przebieg, więc różne ma oblicza, a u każdej osoby będzie wyglądać inaczej i dotykać innych aspektów. Będąc osobą uzależnioną należy mieć świadomość, iż jest ona przyczyną genezy licznych problemów na tle zdrowotnym, finansowym, zawodowym i rodzinnym. Wymaga to oddziaływania specjalistycznej pomocy, bez której poprawne funkcjonowanie nie będzie możliwe. Warto zwrócić uwagę, iż w środowisku antyalkoholowym podkreśla się, iż alkoholik pozostaje alkoholikiem już do końca życia. Stanowi to swojego rodzaju stygmat, który dana osoba będzie mieć do końca życia. I niestety – jest to prawdą. Owszem, można nie wykazywać skłonności alkoholowych, być trzeźwym, jednak w życiu różnie bywa. Są sytuacje, kiedy mimo wielu lat abstynencji, pojawia się jeden bodziec, który na nowo rozwija lawinę uzależnienia. Jest to szczególnie widoczne w środowiskach i społeczeństwach, gdzie picie alkoholu jest uwarunkowane przez kulturę, zwyczaje i obyczaje, czyli m.in. w Polsce. W takich państwach istnieje inna tolerancja na alkohol, a pije niemal każdy. Tak naprawdę, można zauważyć, że kiedy człowiek się rodzi – inni piją z radości, a kiedy umiera, jest powszechnie dostępny na stypach. Tym samym groteskowym wydaje się być stwierdzenie, że żyjemy w społeczeństwie, gdzie każdy pije, ale nikt nie jest alkoholikiem. Jest to związane z licznymi stereotypami na temat alkoholików. Kojarzą się oni z ludźmi bezdomnymi, alkoholikami, degeneratami, znajdującymi się na samym dnie społecznym.

Alkoholizm – sam decydujesz

Alkoholizm jest objawem nadmiernej konsumpcji alkoholu, która odbywa się w sposób ciągły, niemalże przewlekły, niejednokrotnie rozwój takiej sytuacji trwa latami. Sięga on po coraz kolejne aspekty funkcjonowania człowieka, wywołując uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Początkowo osoba nadużywająca napojów procentowych, pozornie, odczuwa poprawę samopoczucia. Twierdzi, iż staje się bardziej pewna siebie, rozrywkowa, odprężona, wręcz zaczyna być duszą towarzystwa o samym ekstrawertycznych cechach. Jest to jednak tylko pozór, często będący przykrywką poważnych zaburzeń. Nagle okazuje się, że taka osoba nie może przerwać picia, nie jest wstanie normalnie funkcjonować bez chociażby jednego kieliszka alkoholu, przy czym jego zapotrzebowanie alkoholowe stale wzrasta.

W przypadku człowieka uzależnionego, to, co powinien on zrobić, aby porzucić swoje skłonności, to definitywne przerwanie picia, jednak jest to możliwe jedynie z pomocą specjalistów. Bez fachowej ingerencji alkoholik skazany jest na frustrację, niepowodzenia i stałe nawroty picia. Jest to trudne, ale możliwe. Z czasem osoba, która nie wyobrażała sobie życia bez alkoholu, zaczyna żyć nadzieją o lepsze jutro, a odpowiednio wspierana, ucząc się radzenia sobie w trudnych chwilach, każdego dnia odnosi osobiste sukcesy, odliczając kolejne dni abstynencji. Należy mieć na uwadze, że jedynie od siebie samego zależy to, kim dana osoba będzie, w jaki sposób będzie żyć, a także jak będzie funkcjonować jego rodzina. Dzięki odwykowi można całkowicie zmienić kierunek życia. Ciężka praca zawsze owocuje. Mimo, iż specjaliści i osoby bliskie mogą dawać dobre rady, wspierać, pokazywać szanse i możliwości, to jednak ostateczne decyzje należą tylko do samej osoby uzależnionej.

Może czytasz ten tekst będąc uzależnionym, a może w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto nie radzi sobie z piciem. Za pomocą terapii i odwyku można stać się wolnym i szczęśliwym człowiekiem. Wymaga to tylko, a może aż, pracy, silnej woli i motywacji, a także szczerości z samym sobą.

Leczenie uzależnień

Żadne uzależnienie, ani nałóg nie wybiera. Stać się alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą, seksoholikiem, zakupoholikiem, czy też osobą nadużywającą tytoniu może stać się każdy, niezależnie od jego płci, wieku, statusu majątkowego, zawodowego, społecznego, czy też pochodzenia. Istnieje naprawdę wiele czynników, które generują powstanie uzależnienia. Można tutaj wymienić np. wychowanie, wzorce z domu, skłonności genetyczne, ogólne usposobienie, posiadane tendencje, wpływ środowiska, odporność psychiczną, np. na stres. Warto zgłosić się do poradni leczenia i terapii uzależnień, aby odkryć konkretny czynnik wywołujący uzależnienie, aby móc go kontrolować, zapoznać się z mechanizmem działania uzależnienia, nauczyć się z nim żyć tak, aby nie dopuszczać do picia, a także nauczyć się radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.