ul. Kinowa 16, 04-017 Warszawa
skutki-spozywania-alkoholu

Alkohol jest bardzo toksyczną substancją, która pozostawia w naszym ciele wiele zanieczyszczeń. Spożywając go narażamy swoje zdrowie, a czasami nawet życie. Nieświadomie stosujemy różnego rodzaju trunki, w celach redukcji napięcia bądź poprawy samopoczucia. Tym samym sprawiamy, że w naszym organizmie tworzy się jeszcze więcej problemów, które ciężko przezwyciężyć. 

Spożywanie alkoholu stało się naszą tradycją. Pijemy go, aby celebrować wiele uroczystości i nie jesteśmy świadomi zagrożenia, które wraz z nim przyjmujemy na siebie. Może być nam trudno całkowicie odrzucić używkę z życia, ponieważ stała się ona, między innymi podstawą spotkań towarzyskich. Najważniejsze, abyśmy ograniczali jej spożycie do minimum. 

Skutki spożywania alkoholu możemy podzielić na krótko- i długofalowe. Każda kategoria niesie ze sobą inny rodzaj zagrożeń. Każdy skutek uboczny jest niekorzystny i niebezpieczny. 

Krótkotrwałe skutki spożycia alkoholu

Mówi się, że to dawka czyni dany składnik trucizną. Każda ilość alkoholu, która znajdzie się w naszym organizmie musi zostać wydalona, abyśmy mogli funkcjonować prawidłowo. Nie musimy być alkoholikami, aby nasze ciało odczuło przyjmowaną dawkę używki. Nawet jednorazowe spożycie pozostawia ślady. 

Każda dawka alkoholu daje inne objawy. Z początku czujemy się dobrze i poprawia nam się humor.  Każda dalsza ilość będzie wpływać na nasze funkcjonowanie poznawcze. Świadomość zanika z każdym kieliszkiem. Pijąc alkohol, bardzo łatwo o zatrucie alkoholowe. Ten stan wynika ze spożycia zbyt dużej ilości, z którą organizm nie może sobie poradzić. Powoduje to wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Przyjmuje się, że 4 promile to dawka śmiertelna, której nie należy przekroczyć. Wszystkie nasze predyspozycje osobiste wpływają na procesy metabolizmu alkoholu. To, w jakim czasie będzie opuszczał nasze ciało, będzie miało odzwierciedlenie w skutkach ubocznych. 

Do krótkotrwałych skutków spożywania alkoholu zaliczamy:

 • nudności i wymioty,
 • problemy z utrzymaniem równowagi,
 • trudności z koordynacją ruchową,
 • utrata moralności oraz zahamowań społecznych, co może wpływać na podejmowanie złych oraz szkodliwych dla innych ludzi decyzji,
 • utrata zdolności do dokonywania oceny sytuacji –  mózg pod wpływem alkoholu ma problemy z prawidłowym osądem, co jest widoczne podczas podejmowania decyzji,
 • osłabienie zmysłów, w szczególności wzroku,
 • utraty przytomności, które mogą powodować poważne urazy i uszkodzenia mechaniczne,
 • spadek temperatury ciała, który wpływa na znaczne ochłodzenie organizmu,
 • zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi,
 • wahania nastroju – przechodzenie przez różne stany emocjonalne, w zależności od spożywanej ilości,
 • problemy z pamięcią,
 • biegunka, wynikająca z podrażnienia żołądka,
 • ból nerek, pojawiający się przez odwodnienie, którego doświadczamy po jednorazowym spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu,
 • drżenia mięśni, informujące o braku minerałów i elektrolitów, które uciekają wraz z wypitym alkoholem,
 • silne bóle głowy, pojawiające się na skutek braku równowagi elektrolitowej,
 • bezsenność – jeden z rodzajów zaburzeń układu nerwowego, który zostaje obciążony toksynami z alkoholu.

Bardzo charakterystyczny jest także kac moralny. Symptomy obejmują w dużej mierze funkcjonowanie psychiczne. Bardzo często wypijając alkohol liczymy na poprawę humoru. Wraz z jego odejściem z organizmu, pozbywamy się także charakterystycznego zadowolenia oraz rozluźnienia. Ważne sprawy, które odroczyliśmy, powracają ze zdwojoną siłą. Poczucie winy, wstyd oraz ogólne rozbicie są bardzo powszechne podczas kaca. 

Jak widać, nawet jednorazowe spożycie alkoholu pozostawia same niekorzystne dolegliwości. Dobry humor trwa chwilę. Po nim przychodzi wiele bólu, cierpienia i osłabienia. Każda dawka nie pozostaje obojętna. Nawet jeżeli lekko przechodzimy kaca, w końcu nasz organizm nie wytrzyma regularnej dawki używki. Każdego czekają poważne konsekwencje.

Długotrwałe skutki spożywania alkoholu

Kac oraz przykre stany emocjonalne po spożyciu alkoholu szybko mijają. Jednorazowe spożycie wywołuje krótkie skutki uboczne. Tymczasem sytuacja wygląda znacznie poważniej, gdy pijemy alkohol regularnie, w dużych ilościach. Każde poprzednie picie pozostawia jakieś toksyny. Można je tak zbierać, podczas każdego korzystania z używki, aż w końcu dojdzie do poważnego uszkodzenia ważnego narządu. 

Poza kwestią zdrowotną, alkoholicy cierpią również z powodu innych problemów, które dotykają całe ich życie. Problemy w sferze rodzinnej, trudności w miejscu pracy, kłopoty finansowe oraz nierozwiązane konflikty osobiste to tylko część z długofalowych zagrożeń. Alkoholicy bardzo często kończą na ulicy i tracą całe swoje życie. Ich funkcjonowanie zaczyna się skupiać jedynie na alkoholu, przez co zapominają o podstawowych czynnościach, takich jak jedzenie lub zadbanie o higienę osobistą. 

Alkoholicy w pewnym momencie swojego nałogu zaczynają chorować na wiele chorób przewlekłych, które mogą trwać nawet do końca życia. Są to najczęściej:

 • zaburzenia w prawidłowej pracy serca – wszelkiego rodzaju arytmie lub kardiomiopatia,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • choroba wieńcowa, która często skutkuje zawałem,
 • zaniżenie sprawności intelektualnej,
 • znaczne pogorszenie się kondycji fizycznej oraz psychicznej,
 • zanik koncentracji,
 • występowanie stanów otępienia. 

Uzależnienie rozwija się na przestrzeni lat. Mija dużo czasu, zanim choroba przejdzie do ostatniego, najgroźniejszego stadium. W tym czasie toksyny mają czas na powolne niszczenie organizmu. U niektórych osób choroby pojawiają się bardzo szybko. Często są one motywacją do skończenia z nałogiem. 

Choroby, które rozwijają się na skutek długotrwałego spożywania alkoholu:

 • poalkoholowe uszkodzenie wątroby – wątroba pełni najważniejszą funkcję w rozkładzie alkoholu. Z tego względu to właśnie w jej obszarze tworzy się najwięcej zniszczeń. Kiedy będziemy spożywać nadmierne ilości alkoholu, wątroba przestanie sobie radzić z nadmiarem toksyn i nie będzie nadążać z usuwaniem szkodliwej substancji. Wtedy dochodzi do jej uszkodzenia, które obejmuje 3 etapy: stłuszczenie, stan zapalny oraz marskość wątroby. W wyniku uszkodzenia dochodzi do pojawienia się żółtaczki,
 • delirium i padaczka alkoholowa – objawy odstawienia używki, które występują u osób w zaawansowanym stadium choroby. Są to stany bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu, dlatego wymagają pomocy specjalistów,
 • polineuropatia alkoholowa – pojawia się na skutek uszkodzenia komórek układu nerwowego. Objawia się zaburzeniami czucia, nadwrażliwością na bodźce, mrowieniem i dolegliwościami bólowymi,
 • cukrzyca alkoholowa – alkohol uszkadza trzustkę, co prowadzi do powstania cukrzycy typu drugiego, 
 • otyłość brzuszna, wynikająca ze spożywania alkoholu – nagromadzona tkanka tłuszczowa odpowiada za wiele problemów – pogorszenie sprawności motorycznej, zaniżona samoocena oraz ryzyko powstania chorób związanych z otyłością, na przykład rozwój miażdżycy.

Jest wiele chorób, które można wymienić jako długofalowe skutki nadużywania alkoholu. To powinno nas skłonić do przeanalizowania swojego stylu życia i ograniczenia spożycia napojów alkoholowych.