ul. Kinowa 16, 04-017 Warszawa
tolerancja-alkoholowa-czym-jest-i-jaki-ma-zwaizek

Spożywanie alkoholu zaburza wiele funkcji organizmu i wpływa na zachowanie. W wyniku  chronicznego spożywania alkoholu rozwija się  tolerancja. Tolerancja na działanie alkoholu wpływa na zachowania związane z piciem i konsekwencje spożywania etanolu. Okazuje się, że tolerancja może zachęcać do spożywania alkoholu, powodując trudne do przezwyciężenia uzależnienie. 

Tolerancja oznacza, że w wyniku ciągłego spożywania alkoholu dochodzi do odczuwania słabszego efektu. Aby uzyskać stan upojenia trzeba spożywać coraz większe ilości używki, ponieważ organizm uodparnia się, a we krwi na stałe krąży etanol. Tolerancja oznacza, że ​​twoje ciało tłumi normalne reakcje na toksyny. Więc jest mniej prawdopodobne, że zwymiotujesz, zemdlejesz oraz doświadczysz innych skutków ubocznych nadmiaru alkoholu w organizmie. 

Dlaczego rozwinięcie tolerancji jest złym znakiem?

Wbrew pozorom, wysoka tolerancja na alkohol nie jest powodem do dumy. Ludzie celowo starają się uzyskać tzw. „mocną głowę”, ponieważ umożliwia im to spożycie większej ilości trunków. Jednakże, w tym stanie nie ma żadnych pozytywnych czynników. Rozwinięcie tolernacji to tylko kwestia czasu, zanim zaczniemy uzależniać się od alkoholu. 

Tolerancja sprawia, że:

  • Uszkodzenia fizyczne oraz upośledzenia występują bez Twojej wiedzy. Tolerancja buduje brak świadomości na temat swojego aktualnego stanu. Gdy ona wzrasta, możemy poczuć się mniej pijani, co sprzyja utrudnionej ocenie zdolności do normalnego funkcjonowania. Sprawia to, że osoby pod wpływem alkoholu bardzo często siadają za kółkiem, ponieważ myślą, że są w stanie poprowadzić samochód. Nie zdają sobie sprawy, że wzrok oraz czas reakcji uległy znacznemu pogorszeniu, co sprzyja wypadkom samochodowym. 
  • Możesz osiągnąć zbyt wysokie stężenie alkoholu we krwi, co może prowadzić w skrajnych przypadkach do zgonu. Zatrucie alkoholowe łatwiej uzyskać, gdy posiadamy rozwiniętą tolerancję. Brak świadomości pochłanianej ilości w pewnym momencie może skończyć się bardzo tragicznie. Niestety możemy to zauważyć zbyt późno. 
  • Przestajemy odczuwać określone skutki, dla których decyzujemy się pić alkohol. Upicie się staje się trudniejsze, więc zanim osiągniesz upragniony stan musisz spożyć ogromne ilości używki. To jednak może wpłynąć na rozwój groźnego zatrucia alkoholowego. 
  • Wydajesz więcej pieniędzy – efekty odczuwasz po dużych ilościach, dlatego jesteś zmuszony kupować coraz więcej alkoholu. Takie wyjścia oraz imprezy mogą się okazać zbyt kosztowne.
  • Rozwijasz uzależnienie od alkoholu, które jest poważnym zaburzeniem, wymagającym specjalistycznego leczenia. 

Co wpływa na rozwój tolerancji alkoholowej?

Na Twoją tolerancję alkoholu mają wpływ Twoje nawyki związane z piciem, genetyka, ogólny stan zdrowia i płeć. Nikt nie jest taki sam, jeśli chodzi o to, ile alkoholu może trafić do organizmu. W grę wchodzi wiele czynników.

Im dłużej i częściej pijesz, tym bardziej Twoja tolerancja wzrośnie. Jednak nie u każdego tolerancja rozwijana jest w ten sam sposób. Często mężczyźni są fizycznie zbudowani tak, że mogą wypić znacznie więcej alkoholu, aby uzyskać stan upojenia. Osoby z cięższą sylwetką również mają naturalnie zwiększoną tolerancję. 

Jeżeli w Twojej rodzinie panował alkoholizm, to istnieje większe prawdopowodobieństwo, że uzależnienie dotknie także Ciebie. 

Czy można zmniejszyć swoją tolerancję na alkohol?

Oczywiście. Jednym sposobem na zmniejszenie tolerancji, którą znacznie podnieśliśmy ciągłym nadużywaniem alkoholu jest abstynencja. Kilka tygodni przerwy w piciu może sprawić, że skutecznie obniży się tolerancja na napoje alkoholowe. W przypadku osób, które maja problemy z całkowitym odstawieniem, można spróbować zredukować dawkę wypijanej używki. W ten sposób można powoli obniżać tolernację. Nie jest to jednak tak skuteczne, jak całkowite zachowanie trzeźwości na jakiś czas. 

Zmniejszenie tolerancji sprzyja wychodzeniu z nałogu. Taka przerwa jest bardzo cennym doświadczeniem, które warto wprowadzić w swoje życie. Będzie to okres regeneracji dla naszego zdrowia – psychicznego oraz fizycznego. 

Rodzaje tolerancji alkoholowej

Istnieje kilka różnych rodzajów tolerancji na alkohol.

  • Tolerancja funkcjonalna – sposób, w jaki mózg rekompensuje zmiany behawioralne, które towarzyszą spożywaniu nadmiernych ilości alkoholu. Takie zjawisko można spotkać u osób, które pochłaniają duże ilości używki, ale nie wyglądają na osoby pijane. Nie ważne, czy Twój stan upicia się jest widoczny z daleka, czy potrafisz go skutecznie ukryć, każdy taki incydent przybliża Cię do uzależnienia od alkoholu,
  • Ostra tolerancja – odnosi się do tolerancji, która tworzy się w wyniku jednorazowego spożycia. Zjawisko to polega na tym, że oznaki picia są widoczniejsze zaraz po rozpoczęciu picia, niż pod jego koniec. Ten rodzaj sprawia, że staramy się uzupełniać stężenie alkoholu, ponieważ czujemy spadek stanu upicia się,
  • Tolerancja środowiskowa – uwidacznia się, gdy pijesz zawsze w tym samym miejscu. Często dotyczy to spotkań towarzyskich, na przykład w barze. Ludzie mogą czuć się mniej pijani w miejscu, w którym wszyscy piją, ponieważ ciało może czuć się bardziej przygotowane na wysokie dawki alkoholu,
  • Tolerancja metaboliczna – wynika z aktywacji enzymów wątrobowych. W ten sposób ciało znaczine szybciej usuwa alkohol z organizmu. Taki stan jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. 

Każdy rodzaj tolerancji jest tak samo groźny. Powinniśmy uważać, na ilości wypijanego alkoholu, ponieważ łatwiej jest zapobiegać alkoholizmowi niż go leczyć. W wyniku wytworzenia się tolerancji, pamiętajmy o tym, że to powód do zmartwień i wdrożenia odpowiednich kroków. Osoby posiadające naturalnie zwiększoną tolerancję powinny ostrożnie podchodzić do napojów alkoholowych. Przede wszystkim ważna jest świadomość. Wiedza może nas uratować przed poważnym w skutach błędem, z którym będziemy żyli do końca życia. 

Tolerancja na przestrzeni faz alkoholizmu

Pierwsze styczności z alkoholem sprawiają, że powoli budujemy tolerancję. Pijemy coraz więcej, korzystamy z każdej możliwej okazji do picia i pielęgnujemy rozwój uzależnienia od alkoholu. Tak wygląda pierwsza faza alkoholizmu. Bardzo często prezentuje się niegroźnie i większość osób nie zauważa u siebie żadnych problemów. Zazwyczaj osoby bliskie dostrzegają pierwsze sygnały w zmianie zachowania. Na tym etapie tolerancja rozwija się i pomaga nam uniezależnić się od wpływu alkoholu. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy wchodzimy w ostatnią fazę uzależnienia. 

Czwarta, ostatnia faza jest zdecydowanie najgroźniejsza i charakteryzuje się znacznym obniżeniem tolerancji na alkohol. Osoba uzależniona upija się bardzo małymi dawkami, więc przestaje zwracać uwagę na jakość używki. Spożywa to, co wpadnie jej w ręce i ma w swoim składzie etanol. Prędzej czy później jej życie staje się bezsensowne i opiera się na ciągłym spożywaniu alkoholu. 

Tolerancja zmienia się wraz z rozwojem uzależnienia. Z tego względu każda zmiana powinna wzbudzić nasze obawy. Zwracajmy uwagę na najmniejsze znaki.