Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z upijaniem się i nadużywaniem alkoholu jest ryzyko zatrucia alkoholem. Zatrucie alkoholem jest wynikiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Chociaż stan ten jest zwykle związany z upijaniem się, ludzie uzależnieni od alkoholu mogą rozwinąć tak wysoką tolerancję, że od czasu do czasu piją za dużo.
Zatrucie alkoholowe to poważna sprawa, ponieważ powikłania są tragiczne i groźne. Bez natychmiastowej pomocy medycznej zatrucie alkoholem może szybko zakończyć się śmiertelnie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co powoduje zatrucie alkoholem, jak je wykryć, co zrobić, jeśli je zobaczysz, i na czym polega leczenie.
Jak dochodzi do zatrucia alkoholem?
Kiedy ludzie piją, organizm potrzebuje czasu na przetworzenie chemikaliów i toksyn. Dlatego nie od razu odczujesz skutki działania alkoholu – nasz organizm i mózg potrzebują kilku minut, aby nadrobić zaległości. Wątroba musi odfiltrować alkohol z krwi i może przefiltrować tylko określoną ilość na raz, dlatego zachęca się ludzi do przestrzegania standardowych wytycznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia jedna dawka alkoholu zawiera 10 gram czystego etanolu. Ludzie, którzy upijają się (wypijają więcej niż 5 drinków dla mężczyzn lub 4 drinki dla kobiet w mniej niż 2 godziny) są narażeni na ryzyko przeciążenia wątroby alkoholem do punktu, w którym organizm nie może już bezpiecznie przetwarzać alkoholu. Kiedy wątroba nie nadąża, dochodzi do zatrucia.
Szereg czynników może zwiększyć ryzyko zatrucia alkoholem, w tym:
- Twój rozmiar i waga;
- Twój ogólny stan zdrowia;
- To, czy i ile jadłeś przed spożywaniem alkoholu;
- Połączenie alkoholu z innymi używkami, takimi jak tytoń czy narkotyki;
- Procent alkoholu w spożywanych napojach alkoholowych;
- Szybkość i ilość spożywanego alkoholu;
- Twój poziom tolerancji.
Oznaki i objawy zatrucia alkoholem
Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym imprezowiczem, czy masz ukochaną osobę cierpiącą na zaburzenia związane z używaniem alkoholu, ważne jest, aby móc zidentyfikować oznaki i objawy zatrucia alkoholem. Wiedza o tym, czego szukać, pomoże Ci interweniować w przypadku, gdy ktoś potrzebuje pomocy.
Objawy, które pojawiają się podczas zatrucia alkoholowego zaczynają się jako łagodne i nasilają się w miarę upływu czasu. Wczesne oznaki i objawy zatrucia alkoholem obejmują:
- Zmieszanie, bełkotliwą mowę;
- Słabą koordynację;
- Wilgotną, spoconą lub lepką skórę.
W miarę upływu czasu, gdy organizm próbuje nadążyć za spożyciem alkoholu, zaczynają pojawiać się poważniejsze objawy. Obejmują one:
- Ekstremalne zmieszanie;
- Trudność z utrzymaniem przytomności;
- Wymioty;
- Spowolniony oddech;
- Drgawki;
- Przerwy pomiędzy oddechami;
- Wolne bicie serca;
- Niską temperaturę ciała;
- Bladą lub niebieską skórę;
- Odruch wymiotny;
- Utratę przytomności.
Podczas gdy niektóre z tych mniej poważnych objawów można łatwo zbyć, zatrucie alkoholem nie jest czymś, co należy lekceważyć. Drobne objawy mogą stać się śmiertelne w mgnieniu oka i prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak:
- Uduszenie. Alkohol może powodować wymioty. Ponieważ osłabia odruch wymiotny, zwiększa to ryzyko zakrztuszenia się wymiocinami, jeśli straciłeś przytomność.
- Zatrzymanie oddychania. Przypadkowe wdychanie wymiocin do płuc może spowodować niebezpieczne lub śmiertelne przerwanie oddychania.
- Ciężkie odwodnienie. Wymioty mogą spowodować poważne odwodnienie, prowadzące do niebezpiecznie niskiego ciśnienia krwi i szybkiego bicia serca.
- Drgawki. Poziom cukru we krwi może spaść na tyle nisko, aby wywołać drgawki.
- Hipotermia. Temperatura ciała może spaść tak nisko, że może dojść do zatrzymania akcji serca.
- Nieregularne tętno. Zatrucie alkoholem może spowodować nieregularne bicie serca lub nawet zatrzymanie.
- Uszkodzenie mózgu. Intensywne picie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu.
- Śmierć. Każdy z powyższych problemów może prowadzić do śmierci.
Ze względu na powagę przedawkowania alkoholu ważne jest, aby nie zwlekać ze znalezieniem profesjonalnej pomocy dla osoby cierpiącej. Podobnie ważne jest, aby ograniczyć własne spożycie alkoholu i pić odpowiedzialnie. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz rozważyć szukanie pomocy w przypadku własnego uzależnienia od alkoholu. Możesz skorzystać z pomocy wszywki alkoholowej, która pomaga w utrzymaniu abstynencji przez okres 8-10 miesięcy. Jest terapią awersyjną i ma za zadanie wywołać wstręt do alkoholu.
Co zrobić, jeśli ktoś wykazuje objawy
Jeśli dana osoba wykazuje objawy zatrucia alkoholem, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest natychmiastowa pomoc lekarska. Przedawkowanie alkoholu jest śmiertelne, jeśli osoba nie jest leczona i jest to stan, który wymaga profesjonalnej pomocy. Czasami może być konieczne oczekiwanie na przybycie pomocy medycznej, dlatego istnieje kilka krytycznych kroków, które można podjąć, aby pomóc cierpiącej osobie.
Po pierwsze, należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy i wyjaśnić swoją sytuację. Podaj dyspozytorowi swoje imię i nazwisko, adres i numer telefonu, a także opis objawów, które wykazuje osoba dotknięta chorobą. Czekając na przybycie pierwszych ratowników, upewnij się, że dana osoba leży na boku, a nie na plecach. Zapobiega to ryzyku zakrztuszenia się wymiocinami i uduszenia. Kontynuuj obserwację poszkodowanego i pozostań przy nim do czasu przybycia pomocy medycznej. Co najważniejsze, nie zmuszaj tej osoby do chodzenia lub picia czegoś takiego jak kawa lub więcej alkoholu.
Po tym, jak twój przyjaciel otrzyma opiekę medyczną, na razie nie możesz nic zrobić, tylko dbać o siebie, pić z umiarem i edukować przyjaciół i rodzinę o potencjalnych niebezpieczeństwach związanych z upijaniem się lub nadużywaniem alkoholu.
Czego nie robić?
- Nie pozwól tej osobie pić więcej alkoholu;
- Nie podawaj mu kawy ani napojów zawierających kofeinę, ponieważ może to odwodnić;
- Nie wkładaj go do zimnego prysznica lub wanny, ponieważ istnieje ryzyko, że przemarzną, spadną lub stracą przytomność w wodzie.
Leczenie zatrucia alkoholem
W zależności od tego, jakie jest stężenie alkoholu we krwi danej osoby po przybyciu do szpitala, a także od nasilenia objawów, personel medyczny zapewnia odpowiednią opiekę. W mniej poważnych przypadkach lekarze mogą monitorować osoby i nawadniać je, aż do ustabilizowania się. Jednak w poważniejszych przypadkach leczenie zatrucia alkoholem może obejmować:
- Intubację ułatwiająca oddychanie;
- Kroplówkę IV z witaminami, glukozą i nawodnieniem;
- Cewnik moczowy;
- Pompowanie żołądka.
Osoby, które szukają pomocy medycznej i przezwyciężają zatrucie alkoholem, zwykle są w stanie w pełni wyzdrowieć. Mimo to potencjalne komplikacje nie są warte ryzyka. Jedynym sposobem zapobiegania zatruciu alkoholem jest zachowanie abstynencji lub odpowiedzialne picie, a jeśli nie możesz zrobić tych dwóch rzeczy, możesz mieć problem z piciem i nadszedł czas, aby szukać pomocy w odwyku alkoholowym w pobliżu.